اکسسوری مو

کانزاشی چیست و چه کاربردی دارد ؟

کانزاشی چیست و چه کاربردی دارد ؟

آیا تا به حال اسم کانزاشی به گوشتان خورده است ؟ بیشتر افراد با کانزاشی آشنایی ندارد و نمی دانند که کانزاشی چه کاریردی دارد. کانزاشی یک گیره ی ژاپنی است که از آن برای جمع کردن مو استفاده می شود. در اصل کانزاشی یک نوع اکسسوری مو است که برای اولین در کشور ژاپن و در دوره ی جومون تولید و استفاده شد.

در آن دوره از کانزاشی برای دور کردن ارواح شیطانی از خود استفاده می کردند و یک میله یا یک چوب نازک را به عنوان کانزاشی در موهای خود فرو می بردند و به وسیله آن موهایشان را جمع کردند. جالب است بدانید که در آن زمان به همه ی اکسسوری های مو از جمله شانه ها گفته می شد. در دوره ی ادو کانزاشی تغییر کردند و به مدل های ظریف تری تبدیل شدند و بیشتر خانمها و آقایان از آن به عنوان یک وسیله ی دفاعی استفاده می کردند و کانزاشی ها را جوری طراحی می کردند که نوک تیزی داشته باشند. تعداد زیادی از کانزاشی هایی که در آن دوره ساخته شدند هنوز هم قابل استفاده هستند و از روی آنها دوباره ساخته شده است . در ادامه این مطلب ژولی گالری قصد درایم که به تاریخچه کانزاشی و کاربرد های آن بپردازیم پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه ی کانزاشی

در کشور ژاپن هزاران سال است که از گیره ی کانزاشی استفاه می شود و قدمت استفاده از کانزاشی به هزار سال قبل از میلاد بر می گردد که در طول تاریخ تغییرات زیادی بر روی کانزاشی ها انجام شده است. در ابتدا کانزاشی فقط یک میله یا یک تکه چوب نازک بود که از آن برای دور کرن ارواح خبیس و شیطانی استفاده می کردند، اما با گذشت زمان تغییراتی روی آن به وجود آمد و از آن به عنوان یک وسیله ی دفاعی استفاده می شد به گونه ای که بعضی از کانزاشی ها در داخل شبیه اقو یا خنجر بودند اما به شیوه ی خاصی درست می شدند که آسیبی به سر و مو وارد نشود.

بعد ها یک هنرمند ژاپنی به نام ( sakae ) دست به کار شد و با الهام گرفتن از طبیعت، کانزاشی هایی فوق الهاده ظریف و با استفاده از رزین تولید کرد که زیبایی خیره کننده ای داشتند، بعد از گذشت چند مدت همه شروع به تقلید از این هنرمند کردند و کم کم کانزاشی های خیلی خاصی تولید شد. در آن زمان هم زنان و هم مردان از کانزاشی استفاده می کردند و اکثر جنگ جویان موهایشان را به وسیله ی کانزاشی جمع می کردند و در آن زمان هر کانزاشی مفهوم خاصی داشت و زنان و مردان با توجه به جایگاهشان از کانزاشی مناسب خودشان استفاده می کردند .

اکنون کانزاشی ، جز کشور ژاپن در کشورهای دیگری نیز به شیوه های مختلف استفاده می شود و طرفداران خودرا در همه جا دارد. امروزه کانزاشی ها بیشتر توسط خانم ها استفاده می شوند اما آن زمان مردان نیز از کانزاشی استفاده می کردند. اکثر خانم های ژاپنی موهای بلندی داشتند که موهایشان را می بافتند و آن را پشت سرشان جمع می کردند و با کانزاشی جمع می کردند. این کار را بیشتر زنانی که در قصر بودند و جایگاه والایی داشتند انجام می دادند و هر چه اندازه ی کانزاشی بزرگتر بود جایگاه آن خانم بالاتر بود.

کانزاشی پری دریایی

کانزاشی ها چه کاربردی دارند ؟

تا به حال برایتان پیش آمده که برای جمع کردن موهایتان کلیپس یا گیره خریده باشید اما برای موهایتان بزرگ یا کوچک بوده باشد و نتوانسته باشید از آن استفاده کنید ؟ کانزاشی این مشکل را ندارد و برای انواع حجم مو مناسب است و به نظر من بهترین ویژگی کانزاشی این است که با استفاده از آن دیگر دغدغه ی اندازه ی کلیپس ندارید.

یکی دیگر از کاربرد های جالب کانزاشی این است که با استفاده از آن خیلی راحت و توی خونه می توانید موهایتان را شینیون کنید و دیگر هزینه های کلان برای شینیون موهایتان صرف نکنید . همچنین جمع کردن مو با کانزاشی بسیار متفاوت تر از کلیپس و گیره و یا حتی شینیون است و کلا کلاس خاصی دارد و شیک تراست.

نکته ی جالب دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که استفاده از کانزاشی باعث می شود که موهایتان دچار موخوره نشوند. به جای جمع کردن مو با کلیپس خیلی راحت میتوانید موهایتان را با کانزاشی جمع کنید و دیگر نگران موخوره نباشید. کانزاشی ها انواع مختلفی دارند. برخی از کانزاشی ها از جنس چوب هستند که معمولا به افرادی که موهای پرحجم دارند استفاده از این نوع کانزاشی بیشتر توصیه می شود.

برخی دیگر از کانزاشی ها از پلاستیک درست می شوند و برای استفاده های روز مره بسیار مناسب هستند و استحکام خوبی دارند. یک سری از کانزاشی ها از جنس فلز و هم محکم هستند، هم زیبایی بیشتری دارند و مجلسی تر هستند. برای مجالس و مهمانی ها بهتر است از کانزاشی هایی که فلزی هستند و با نگین ها و مرواید، رویشان ظریف کاری انجام شده است و اکثرا آویز نیز دارند، استفاده  که هم استایلتان خاص به نظر برسد هم زیباتر هستند.

کانزاشی دو تکه گل رز قرمز

کانزاشی همانگونه که قبلا اشاره کردیم یک میله ی نازک فلزی، چوبی، یا پلاستیکی است که طرح و رنگبندی آنها با هم متفاوت است و اولین بار در کشور ژاپن تولید شده است و کاربرد های زیادی دارد که در این مطلب با چند کاربرد آن آشنا شدید. با کانزاشی می توانید که موهایتان را به شکل های مختلفی ببندید و از خاص بودن و زیبایی آن لذت ببرید . در صورتی که قصد خرید کانزاشی را دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید یا اینکه به صحه آن مراجعه نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دوازده =